Kciuk narciarza

Jak leczyć...

USG dopplerowskie

Badania USG dopplerowskie

Badanie USG dopplerowskie jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. Badanie dopplerowskie ma na celu pokazanie obrazu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Dzięki jego przeprowadzeniu lekarz jest w stanie oszacować parametr przepływu kierunku i prędkości krwi.

badanie

Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia badania USG Dopplera. Należą do nich takie dolegliwości jak: podejrzenie tętniaka aorty i naczyń brzusznych, zakrzepowe zapalenia żył, przewlekła niewydolność żylna. Jeśli pacjent doświadcza miażdżycy w obrębie kończyn górnych lub dolnych, bólu kończyn, drętwienia, marznięcia kończyn lub złego gojenia się ran, powinien również udać się na dopplerowskie badanie USG tętnic kończyn.

W przypadku zakrzepnicy żył głębokich, żylaków, obrzęków kończyn i ich bólu, a także występowania uczucia drętwienia oraz zaburzenia czucia w obrębie kończyn konieczne jest przeprowadzenie badania USG dopplerowskiego żył kończyn. Pomoże ono zbadać przyczynę niedogodności a także wyznaczyć dalszy plan leczenia.

Badanie USG dopplerowskie przebiega bezinwazyjnie i jest bezbolesne. Podczas przebiegu badania pacjent leży na kozetce i w pierwszej kolejności jest proszony jest o odsłonięcie części ciała, która zostanie poddana badaniu. 

Następnym krokiem jest nałożenie przez lekarza specjalnego żelu, którego zadaniem jst ułatwienie przebiegu badania poprzez ułatwienie przeniknięcia fali ultradźwiękowej. Lekarz, posługując się głowicą aparatu, przesuwa nią po badanej powierzchni i obserwuje obraz pojawiający się na monitorze. Ocenie poddane zostają naczynia krwionośne oraz przepływ krwi. Aby pacjent nie przestraszył się podczas badania, warto zaznaczyć, iż podczas przeprowadzania badania z ekranu może wydobywać się charakterystyczny szum – to dźwięk przepływającej przez naczynia krwi i nie należy się go obawiać. Warto wiedzieć, iż USG dopplerowskie, w przeciwieństwie do USG jamy brzusznej, nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest ono natomiast niezbędne w wypadku, w którym badaniu poddawane będą wątroba oraz tętnice nerkowe – wówczas pacjent powinien pojawić się w gabinecie, będąc na czczo.

Wyniki badania dopplerowskiego pacjent otrzymuje od razu po zakończeniu badania. Wówczas następuje również ich omówienie i w przypadku wystąpienia odchyleń od normy lekarz zaleca dalsze postępowanie. Na badanie USG można umówić się w Sport-Med Kraków.

- ARTYKUŁ REKLAMOWY -

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.