Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/szkarlatyna.com.pl/com/include/commax.class.php on line 492

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/szkarlatyna.com.pl/com/include/commax.class.php on line 493

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/szkarlatyna.com.pl/com/include/commax.class.php on line 582
Szkarlatyna (Płonica) - Szkarlatyna a angina

Szkarlatyna a angina

Krótkie porównanie

Szkarlatyna a angina

Krótkie porównanie

Szkarlatyna jest chorobą rzadszą i znacznie groźniejszą, niż angina (więcej o anginie na: http://www.angina.net.pl). Obie choroby są jednak ze sobą łączone i bardzo często mylone. Kiedy zauważamy u dziecka objawy typowe dla anginy, niejednokrotnie, z wielkim przejęciem, zaczynamy zastanawiać się, czy nie jest to przypadkiem szkarlatyna.

Obie choroby dotyczą w najczęstszych przypadkach dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż do zarażenia najłatwiej dochodzi w dużej grupie. Angina może wystąpić u dziecka nawet kilka razy w ciągu roku, natomiast na szkarlatynę możemy zachorować co najwyżej kilka razy w ciągu całego naszego życia. Aby móc odpowiednio zareagować zarówno na anginę, jak i na szkarlatynę, należy znać dokładny przebieg obu chorób, rodzaj leczenia oraz ryzyko powikłań.

Angina

Dziecko chore na anginę ma wysoką gorączkę, sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza. Chorobie tej towarzyszy duży ból gardła, niekiedy ból brzucha oraz wymioty. Angina nazywana jest także zapaleniem migdałków podniebiennych, ponieważ zaczerwienione migdałki są pokryte czopami, bądź ropnymi nalotami. Na języku występuje ponadto charakterystyczny białawy nalot. Podczas anginy dziecko ma powiększone węzły chłonne szyjne oraz podszczękowe. Narzeka również na brak apetytu.

Szkarlatyna

Szkarlatynę charakteryzuje przede wszystkim wysoka temperatura ciała oraz ostry ból gardła. To jednak nie wszystko. To, co typowe dla tej choroby, to oczywiście wysypka, która pojawia się tuż po wystąpieniu gorączki. Wysypka pojawiająca się na całym ciele przypomina swego rodzaju ukłucia. Na początku widoczne są małe czerwone plamki na buzi i szyi, następnie pokrywają one klatkę piersiową, brzuch, ręce, nogi i resztę ciała, z wyjątkiem okolicy wokół ust oraz nosa. Skóra jest bardzo sucha i szorstka. Wysypka jednak nie swędzi i nie powoduje dyskomfortu. Mimo, iż znika ona w przeciągu kilku dni, nie oznacza to, że choroba ustępuje. Skóra przez bardzo długi okres czasu (około 2-3 tygodnie) złuszcza się dużymi płatami. Innym, charakterystycznym objawem szkarlatyny jest tak zwany malinowy język, który na samym początku pokryty jest białym nalotem, podobnie zresztą, jak w przypadku anginy. Następnie język staje się czerwony i rozpulchniony.

Angina i szkarlatyna – co je łączy?

Oprócz niektórych objawów, charakterystycznych dla obu chorób, uwagę zwraca podobna przyczyna ich powstania. Zarówno angina, jak i szkarlatyna to choroby powstałe w wyniku ataku paciorkowców. Trzeba jednak zaznaczyć, że przyczyną anginy mogą być także niektóre wirusy. Za wystąpienie anginy paciorkowcowej odpowiedzialny jest paciorkowiec ropny, który wywołuje także szkarlatynę, jednakże w przypadku tej choroby zakażenie przebiega trochę inaczej. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim fakt, że szkarlatyna wylęga sie dłużej niż angina, co stanowi niekiedy bardzo duży problem w momencie odróżnienia obu chorób podczas pierwszej wizyty u lekarza. Choroby te mają jeszcze jedną wspólną cechę. W obu przypadkach bowiem do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Paciorkowce mogą przedostać się podczas wspólnej zabawy dzieci, w trakcie spożywanych posiłków, a także podczas kaszlu oraz kichania.

Pages: 1 All
Lucyna
Mam podobny problem, byłam dziś u lekarza i stwierdził, że mam anginę ropną, jednak teraz po obejrzeniu ciała widzę że mam wypieki na polczkach i zaczerwieniony cały tułów (początkowo myślałam, że tood gorączki ale już rano ustąpiła ). Obawiam się, że być może mam szkarlatynę. Pozostałe objawy pasują do anginy. Proszę o odp. Lucyna 26 lat.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.