Szkarlatyna

Objawy i przebieg szkarlatyny

Objawy i przebieg szkarlatyny

Przebieg choroby, czyli jak "wygląda" szkarlatyna

Od momentu zainfekowania mija około 3 dni (zwykle od 2 do 5 dni, co jest charakterystyczne dla zakażeń paciorkowcami grupy A) do wystąpienia pierwszych objawów choroby.

Początek choroby jest ostry - rozpoczyna się wysoką gorączką sięgającą 39-40 °C, ogólnym "rozbiciem" oraz złym samopoczuciem. Mogą wystąpić również bóle brzucha, uporczywe nudności, u dzieci zaś często pojawiają się wymioty.

Od samego początku choroby mamy do czynienia ze zmianami w gardle - migdałki są powiększone, żywoczerwone, zwykle także pokryte nalotem. Czasami można się również spotkać z klasyczną ropną anginą. Łuki podniebienne są przekrwione, intensywnie czerwone.

Obecne jest również bolesne powiększenie - w szczególności szyjnych - węzłów chłonnych, które wykazują się tkliwością, są ruchome (dają się przesuwać ) względem podłoża, pojedyncze (nie tworzą pakietów), bez tendencji do ropienia, skóra nad nimi pozostaje niezmieniona - te wszystkie cechy są szczególnie ważne w przypadku różnicowania z innymi niż towarzyszącymi szkarlatynie odczynami węzłowymi.

Pojawia się także, zwykle równocześnie, a czasami tylko z 24-godzinnym opóźnieniem charakterystyczna - drobnoplamista, intensywnie czerwona - "szkarłatna" wysypka, przypominającą ślady ukłuć po drucianej szczotce (bardzo obrazowe, często stosowane porównanie, które jest niezwykle przydatne w procesie stawiania diagnozy oraz różnicowaniu płonicy z innymi chorobami wysypkowymi).

Wysypka zlokalizowana jest głównie w miejscach zwiększonego ucieplenia skóry oraz w fizjologicznych zgięciach ciała (na kończynach po stronie zginaczy) - tak więc szczególnie na tułowiu. Największe nasilenie wysypki jest obecne na pośladkach i brzuchu, poza tym pojawia się ona w okolicy pachwin, zgięć kolanowych i łokciowych, często pokryte nią jest całe ciało. Skóra na policzkach jest zaczerwieniona, blada pozostaje jedynie w przestrzeni tzw. trójkąta Fiłatowa, którego wierzchołki stanowią nos oraz kąciki ust (przestrzeń zawarta między fałdami policzkowymi). W jego obrębie również nigdy nie spotkamy się z wysypką. Wysypka może być zarówno "zwiewna", czyli tylko dyskretnie widoczna, jak również przechodzić poprzez różne jej nasilenie, aż do zlewającej się, intensywnej, niejednokrotnie nawet wybroczynowej. Sama w sobie ustępuje dosyć szybko, bo po upływie kilku dni od pojawienia się, rzadko utrzymuje się dłużej niż przez okres jednego tygodnia.

Po upływie kilku dni, maksymalnie zaś do 2-3 tygodni, pojawia się tzw. retrospektywny objaw szkarlatyny, czyli bardzo charakterystyczne grubopłatowe łuszczenie się skóry, w szczególności na dłoniach i stopach.

Oprócz wysypki innym objawem skórnym szkarlatyny mogą być również linijne czerwone wybroczyny, których obecność wynika z faktu zwiększonej łamliwości naczyń krwionośnych (co jest również charakterystyczne dla płonicy). Zlokalizowane są one wzdłuż przebiegu fałdów skórnych na ciele oraz wzdłuż zgięć stawowych, co nosi nazwę objawu Pastii.

Język u chorego na płonicę jest początkowo obłożony w części centralnej, natomiast brak jest nalotu na jego brzegach. Po okresie oko 3 dni obłożenie języka samoistnie ustępuje, powodując odsłonięcie czerwonych i obrzękniętych brodawek smakowych, sam zaś język jest wtedy barwy żywoczerwonej - to tzw. język malinowy, typowy, choć nieswoisty dla szkarlatyny, może on bowiem występować również w innych stanach chorobowych.

Pages: 1 2 3 All
Maria
Mój dwu letni synek ma zdiagnozowaną szkarlatynę od wczoraj.Ma wysypkę na całym ciele bardzo mocną a do tego dzisiaj pojawiły mu się krostki również w okolicach trójkąta ustno-nosowego.A przeczytałam ,że przy szkarlatynie w tych okolicach wysypka nie występuje!Zastanawiam się również czy synka mogę kąpać?Temperatura nie jest aż tak wysoka dochodziła do 37,7C
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ala
Witam w klubie. Jesteśmy po inwazji. Najpierw zachorował młodszy syn,po tygodniu 12- to letni, a w międzyczasie mąż.ASO u męża i starszego syna wyszło w normie. Zrobione zostało za wcześnie.podwyższone wychodzi po 7- dmiu dniach po pierwszych objawach.Najmłodszych syn miał nudności,ból gardła i nakrapiane podniebienie i gorączkę. Starszy 1.5 - rej tygodnia wysoką gorączkę,ostry ból malinowo czerwonego gardła,bóle wszystkiego.Na sumamed nie poszedł,następna była amoksycilina.Po tygodniu schodzi mu skóra z dłoni.Mąż miał gorączkę i duży ból gardła. Muszę wszystkim powtórzyć ASO.
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Magdalena
moja mała miała szczepienie w czwartek a w środę dostała szkarlatynę (5l)
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
aga
Czytanie ze zrozumieniem.....szkoła podstawowa.
Szczepionka jest na tężec-krztusiec-błonicę. NIE PŁONICĘ=SZKARLATYNĘ!!!!!
na szkarlatynę nie ma szczepionki - zgadzam się. Można chorować 3 x w życiu. Nie ma związku ze szczepieniami.
Błonica, tężec i krztusiec to choroby śmiertelne!!! dlatego szczepimy! a nie po to by w 100proc uniknąć zachorowania. Dziecko zachorować może nawet to zaszczepione, ale ryzyko zgonu jest znaczenie mniejsze! kurcze, ludzie, ogarnąć się trochę trzeba a nie głupoty pisać...płonica i błonica to dwie różne choroby w przebiegu, powikłaniach i częstości zgonów w ich przebiegu.
5 lata temu
aaa
Błonica, tężec krztusiec. Błonica a płonica to nie to samo
7 lata temu
Mary
Szkarlatyna to inaczej Płonica drogi Rafale
7 lata temu
aga
RAFAŁ jak to nie ma szczepionki????
Jest płonica + tężec + ksztuciec
7 lata temu
Rafał
Spoko, tylko że akurat na szkarlatynę nie ma szczepionki -.-
7 lata temu
lolo
czego nie można jeść przy szkarlatynie
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
gruzjia
wczoraj moj synek dostal goraczki 38 stopni dzisisaj mial 40 ibum nie dzialal choc zawsze dawal rade wiec podalem czopka i wizyta u lekarza w miedzy czasie temperatura spadla .pani doktor ogladajac gardlo zdiagnozowala szkarlatyne i przypisala antybiotyk nie wiem co o tym myslec ??
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
aga
To może nie myśl tylko zapoznaj się z wytycznymi co do leczenia i przebiegiem oraz objawami choroby na str www.mp.pl zakładka dla pacjenta. Dla bardziej wnikliwych who.com
5 lata temu
Monika
Mam 17 lat i chorowalam na szkarlatyne , gdy poszłam do lekarza stwierdziła że nic mi nie jest a teraz okazało sie że przechodzilam szkarlatyne , schodzi mi skórka z rąk nie dostałam żadnej maści na to . tylko zastrzyki dozylnie . występowała u mnie wysoka gorączka i ból gardła . wysypki żadnej nie miałam . nie wiem skąd mam tą szkarlatyne skoro nikt w moim otoczeniu nie chorował .
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Bambino
Wszystkie dzieciaczki chorują biorąc szczepionki na błonicę. Te szczepionki nie działają! Łatwo to wyliczyć.
Zachorowalność w Polsce na 100 tys przypadków, wynosi około 140. Czyli 1 promil. Tymczasem w ulotce Xexa 6 w 1 jest napisane, że szczepionka uodparnia w co najmniej 98%. Dodajmy, że jeszcze częściej zaraża się rodzeństwo (oboje szczepieni). To najlepszy dowód, że koncerny kłamią, a szczepionki nie chronią. Wręcz przeciwnie. Te z żywymi wirusami przyczyniają się do powstawania ognisk chorobowych w przedszkolach. Czemu głównie dzieci chorują, a nie dorośli? Na większość chorób szczepionki nie dają wiecznej ochrony. Pomyślcie, to nie boli. Bo to głównie dzieci są szczepione. Czemu co drugi niemowlak ma alergię? Przez rozwalanie niewykształconego układu immunologicznego. Jeśli już ktoś musi szczepić, to powinien to robić dopiero od drugiego roku życia dziecka. Wtedy dopiero układ obronny jest w miarę wykształcony. I trzeba unikać skwalenu w szczepionkach. Niestety w Polsce nie mamy wyboru. albo rtęć, albo skwalen.
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
mawa
Błonica to nie to samo co płonica. Szczepi się na błonicę ,a nie no płonicę czyli szkarlatynę, szczepionki na szkarlatynę nie ma, choroba może się powtarzać
7 lata temu
ewa
Błonica (dyfteryt) to nie to samo co płonica(szkarlatyna).
7 lata temu
iwona
bo błonica to zupełnie co innego inaczej dyfteryt
7 lata temu
Agnieszka
A ja się zastanawiam nad tym co napisał '' Bambino''. moje dziecko ma 6 lat, od 3 tygodni nie chodzi do przedszkola. Dwa tygodnie temu zostało zaszczepione na błonice a teraz ma szkarlatynę. Może to tylko zbieg okoliczności a może coś w tym jest?
7 lata temu
magda
Błonica to nie płonica (czyli szkarlatyna). Na szkarlatynę się nie szczepi. Mylisz choroby.
7 lata temu
wikary
Bambino, rzeczywiście się pomyliłeś, ale co do szkodliwości szczepionek to się z tobą zgadzam w 100%, "Mama" niech się cieszy, że ma dzieci zdrowe bo mój syn po szczepieniu dostał AUTYZM
8 lata temu
Mama
Gratulacje - jeżeli twym zamiarem jest bojkotowanie szczepień, to się bardziej do tego przygotuj. Medyczna nazwa szkarlatyny to płonica a nie błonica. Na błonicę dzieci są szczepione, a na płonicę - nie, bo jej przechorowanie nie daje odporności i nie gwarantuje, że dziecko nie zachoruje ponownie.
Także - Bambino - zanim coś komentujesz, to czytaj ze zrozumieniem, a nie wysuwaj wniosków bezpodstawnie. Co do stabilizatorów - coś za coś, podając dziecku sałatę na śniadanie dajesz mu taką dawkę rtęci. I jeszcze sformułowanie - "żywe wirusy" - oksymoron. Biologiem jestem i nie znoszę jak ktoś pie.....pszy. To zabrzmiało, jak "żywy trup"
8 lata temu
TataTomek
Drogie Bambino. Szkarlatyna to inaczej płonica, a Ty piszesz o błonicy. Zastanów się.
8 lata temu
Aga
z tym wietrzeniem to prawda niestety- mam znajomą przedszkolankę. POMIESZCZENIA POWINNO SIĘ WIETRZYĆ SIĘ GDY W NICH NIKOGO NIE MA,np. jak dzieci są na dworze.
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
sylwia
Mój 5 letni syn ma szkarlatyne najpierw wysoka goraczka wymioty ból brzucha. A 3 dnia dostał czerwonych plamek na brzuchu i biały język dodatkowo nic nie chce jeść dostał antybiotyk ospen i mam nadzieję że będzie dobrze tylko martwie się bo mam 2.5 latke jeszcze w domu
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
ula
czy 2,5 latek tez zachorowal
7 lata temu
ania
Witaj jak Twój synek?
Moja córcia (3latka) niestety ma szkarlatyne,wczoraj odebrałam Ją z przedszkola była dość ciepła a na buzi miała plamy czerwone nos i okolice,kark i plecy. Myślałam,że sie przegzała bo była po spaniu. Dzisiaj rano dałam calcium.... poszłam z Nią do lekarza a tu szkarlatyna... Ręce mi "opadły", kolejny antybiotyk,bo 2tygodnie temu miała oskzrela Co sie dzieje wszystkie dzieciaczki chorują. Ma antybiotyk zinnat w piątek na kontrol a w sobote miała mieć urodzinki!! ile trwa leczenie? dzeikuje, pozdrawiam
8 lata temu
janka
witam mój synek lat 5 miał zapalenie gardła i po podaniu antybiotyku zinat wyzdrowiał ale po pewnym czasie zaczeła mu schodzic skóra z pouszków palców u rąk byłam u lekarza i przepisał krem triderm i smaruje dwa razy dziennie ale to nie pomaga co robic pomóżcie
8 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 2 3 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.