Szkarlatyna

Leczenie płonicy

Leczenie szkarlatyny

Leczenie płonicy, czyli jak się pozbyć paciorkowca

Płonicę leczy się standardowo penicyliną, jako lekiem z wyboru.

Stosowanie pozajelitowe penicyliny G było kiedyś najpowszechniejszym sposobem terapii w przypadku zachorowania na szkarlatynę. Obecnie odchodzi się od tej praktyki, gdyż nie dosyć, że pozajelitowe podawanie leku stwarza liczne trudności, szczególnie natury technicznej, to dodatkowo może być przyczyną reakcji alergicznej na penicylinę. W niektórych przypadkach podczas takiej terapii obserwowano także zespół Hoigne, objawiający się zaburzeniami neurologiczno-psychicznymi po domięśniowych iniekcjach penicyliny.

Stąd też w przypadku płonicy o lżejszym przebiegu stosuje się fenoksymetylopenicylinę, która może być podawana doustnie. Zwykle jest ona stosowana przez 7-10 dni z częstotliwością aplikowania dawki leku 2 razy dziennie.

Obecnie stosuje się jako alternatywę również leczenie doustnymi cefalosporynami (np. cefaklor, cefpodoksym) oraz ewentualnie jako lekami drugiego rzutu makrolidami (klarytromycyna, azytromycyna) - te ostatnie mogą jednak powodować oporność paciorkowców na tą grupę antybiotyków, stąd nie są stosowane w płonicy rutynowo. Leczenie cefalosporyną trwa także 10 dni, w przypadku azytromycyny natomiast o połowę krócej.

W leczeniu nie powinno się stosować tetracyklin i aminoglikozydów, gdyż ich działanie na paciorkowce grupy A jest bardzo słabe i nie przynosi pożądanego efektu.

Leczenie można uzupełnić o podawanie witaminy C.

Wyleczeni - i co dalej?

W większości przypadków przechorowanie szkarlatyny połączone z właściwym leczeniem daje trwałe uodpornienie. Ponowne zachorowanie występuje u nie więcej niż 5 % osób, które wcześniej chorowały na płonicę. Często wiąże się nie tyle z reinfekcją, ile z niewłaściwym leczeniem infekcji pierwotnej, zbyt wczesnym przerwaniem antybiotykoterapii lub niewłaściwym dawkowaniem leku.

Należy pamiętać, że szkarlatyną można zarazić się również od zdrowego nosiciela paciorkowca. Jeśli w rodzinie występuje kilka przypadków płonicy, warto wszystkim domownikom pobrać wymazy z gardła i przy stwierdzonym nosicielstwie również zastosować antybiotykoterapię.

Prewencja szerzenia się szkarlatyny w przypadku osoby chorej polega na izolowaniu jej od osób zdrowych, tak, aby ryzyko zarażenia się innych było jak najmniejsze.

Wbrew obiegowym opiniom szkarlatyna nie występuje tylko u dzieci, osoby dorosłe również mogą na nią zachorować.

W profilaktyce szkarlatyny natomiast nie stosuje się szczepień, gdyż nie została jeszcze stworzona skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie.

Rokowanie - jakie są szanse na pełny powrót do zdrowia

W przypadku, gdy diagnoza została postawiona stosunkowo szybko, a właściwa antybiotykoterapia wdrożona natychmiast po rozpoznaniu płonicy, rokowanie jest dobre. Należy jednak pamiętać, że nie tylko zlecenie odpowiedniego antybiotyku odgrywa tutaj kluczową rolę. Ważne jest, aby chory stosował się dokładnie do wskazań lekarza i przestrzegał określonego przez czasu, w którym lek ma być zażywany (antybiotyk musi być stosowany odpowiednio długo, aby w całości wyeliminować paciorkowca z organizmu oraz żeby ostry etap choroby nie przeszedł w przewlekłe nosicielstwo).

Jeśli całość terapii, zarówno ze strony lekarza, jak i chorego jest odpowiednio prowadzona, ogólnoustrojowe i narządowe powikłania zwykle nie występują, a po zakończeniu leczenia osoba wcześniej chorująca na płonicę może zostać uznana za w pełni zdrową.

Pages: 1 2 All
Zaneta
U mojej małej 5 letniej córki podejrzewają szkarlatyna. Wczoraj doktor przepisał jej open, ale że względu na obolałe gardło nie mogła przełknąć tabletki i dziś zmienił jej na dumox 1g. Wysypka jest tylko na buzi od 2 dni. Czy to może być szkarlatyna?
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Kasia
Jeśli Wasze dzieci chorują tak często na szkarlatynę to znaczy, że nie doleczone. Tzn. antybiotyk nie był dobrze dobrany. Ospen jest mocny i skuteczny na paciorkowce, jeżeli dostajecie Augumentin albo Amotaks nie dziwcie się, że choroby wracają. Ja mam 23 lata, często chorowałam na szkarlatynę,lekarze to ignorowali, bo nie za każdym razem gorączkowałam, nie zawsze występowały wszystkie objawy aż w końcu wylądowałam w szpitalu zakaźnym, gdzie dostawałam przez 9 dni penicylinę dożylnie, na koniec debecylinę domięśniowo i zastrzyk musiał być powtórzony 2 razy z miesięcznymi przerwami.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
monika
moja 5 letnia córeczka chyba ma szkarlatyne lekarz nie potwierdzil ani nie zaprzeczył chyba sam nie wiedzial przeisał ospen corka skarży się na ból głowy ma powiększone migdalki i nalot na języku wysypke na tłowiu i nogach to już 3 dzień
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
katarzyna pereira
Mieszkam w Portugalii. Mój 4 letni synek jest chory na szkarlatyne i dostal zastrzyk z penicyliny w szpitalu i na tym koniec. Mam nadzieje ze to ten o dlugotrwalym dzialaniu. Zyczymy zdrówka.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Hania
Na boga rodzice pozostawcie dzieci w domu przez pięć dni od pierwszej dawki antybiotyku gdyż tyle właśnie zaraża i przede wszystkim unikajcie kontaktu z innymi bo to nie są żarty, wbrew temu co mówią dorośli tez chorują na płonicę. W przypadku leczenia makrolidami choroba powróciła stosunkowo szybko (w przypadku mego synka) wiem że bardzo ważne jest przyjęcie antybiotyku do końca bez ominięcia ani jednej dawki. POZDRAWIAM I ŻYCZĘ ZDRÓWKA
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Kuba
Przed wczoraj w szkole na 3 lekcji zaczęły mnie brać dreszcze gorączka i bule głowy jak bym miał zatoki.
następnego dnia miałem 4 czerwone kropki na płucach i wymioty.
Co to może być pomurzcie ?
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Mateusz
kupie Ci słownik ?
6 lata temu
Chora
Mam 16 lat, mój brat 15. Oboje dostaliśmy nagle po 40-stopniowej gorączce. Następnego dnia wyszły nam małe, czerwone, bolące i strasznie swędzące krostki głównie na dłoniach, stopach i twarzy. U mnie pojawiły się także w tylnej części języka. Nie mogę przełykać śliny. Byliśmy u lekarza rodzinnego, ale przepisał nam tylko to, co braliśmy wcześniej, czyli paracetamol i tabletki na gardło, co nic nie daje. Pomóżcie! co to może być?
6 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Dorota
wirus bostoński
6 lata temu
jUSTYNA
WYSOKA GORACZKA I PLAMKI NA CIELE BARDZO SWEDZACE MOJ SYN MA TEZ BOLESC BRZEUCHA I MA SZKARLATYNE ANTYBIOTYK MUSI BYC OBOWIAZKOWO
6 lata temu
moni
Ja bym stawiała na gorączkę bostońską, ale o to lepiej zapytać lekarza i sprawdzić czy w okolicy nie występuje.
6 lata temu
dominik
mam 14 lat i wysypkę na całym ciele przy której schodzi skóra lekarz powiedział że to uczulenie ale po braniu leków na te uczulenie i tak się pojawia czy to może być szkarlatyna
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
kasia
Moje dzieci 5 i 3 latka zachorowały na szkarlatynę. Rozpoznanie trwało tydzień bo zaczęło się nietypowo od końca. Najpierw pojawiła się wysypka, więc podejrzewano uczulenie pokarmowe i leczenie Clemastinum. Po tygodniu pojawiła się gorączką 39( młodszy 38) i straszny ból gardła. Kiedy zajrzałam do środka gardło płonęło, stąd płonica. Chłopacy dostali antybiotyk Ospen. Po jednej dobie gorączka ustała, ból gardła również. Po tygodniowej kuracji mamy zrobić badania.
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewelina
witaj mam 6 letniego syna który ma szkarlatynę jest ciepło lato i pogoda na wjazdy czy mogę jezdzic na jezioro czy dziecko może się wykapac nad jeziorem czy nie i czy nadal zaraza skoro bierze antybiotyk
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
janusz
mieszkam w Norwegii, moja 4 letnia córka chorowała na szkarlatynę, bierze antybiotyk, wykapałem ją w 10 stopniowym morzu i na drugi dzień była zdrowa jak rekin
7 lata temu
Pages: 1 2 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.