Kciuk narciarza

Jak leczyć...

Kciuk narciarza

Czym jest kciuk narciarza oraz jak unikać i leczyć to schorzenie?

- ARTYKUŁ REKLAMOWY -

Kciuk narciarza, jak sama nazwa wskazuję dotyczy pewnej grupy osób. Jednak nie tylko narciarze są narażeni na tę chorobę, ale także bramkarze, zawodnicy grający w rugby i wszyscy Ci, którzy wykonują na co dzień czynności wymagające obciążania kciuka. Kiedyś nazywany był kciukiem leśniczego przez ich specyficzne użycie kciuka do uśmiercania zwierząt. Ten uraz dzieje się poprzez zerwanie ścięgna w okolicy stawu, który jest najbliżej położony czubka palca. Może to spowodować nawet brak możliwości wyprostowania palca, wówczas zostaje on skrzywiony przypominając zakrzywiony ptasi pazur.

kciuk narciarza

Przyczyny - niestabilność stawu kciuka

Schorzenie to najczęściej dotyka sportowców – głównie narciarzy. Przyczyną tego urazu mogą być kontuzje lub upadki, w których poprzez niewłaściwe lądowanie kijek narciarski może ucisnąć na więzadło poboczne kciuka. Do tego może dojść również podczas niefortunnych upadków na kciuk. Duża aktywność sprawia, że to właśnie osoby uprawiające sport najbardziej są narażone na tę chorobę. Mimo to do urazu może dojść także podczas stłuczki samochodowej poprzez zbyt silne zaciskanie dłoni na kierownicy. Często przyczyną jest także brak codziennej gimnastyki, a także zaniechanie przygotowania ciała do sportów tego wymagających.

Objawy kciuka narciarza

Rozpoznanie objawów pomoże w szybkim zdiagnozowaniu choroby i jej leczeniu. Przy tym urazie najczęściej pojawiają się: bóle kciuka, obrzęk, zasinienie, duża wrażliwość na dotyk w obrębie urazu, występują także problemy z utrzymaniem danego przedmiotu w dłoni, czyli brak koordynacji, co jest przyczyną niestabilności stawu kciuka, odchylenie kciuka czy nawet brak jego wyprostowania na wskutek zerwania więzadła, odczuwalna może być także nierówność na kciuku w okolicy zerwania.

Leczenie kciuka narciarza

Leczenie kciuka narciarza nie jest dolegliwością, którą można wyleczyć od razu. W takich przypadkach możemy jedynie uśmierzyć ból lekami przeciwbólowymi lub okładami z lodu. Jednak absolutnie nie zaleca się leczenia na własną odpowiedzialność. Przy długotrwałym i nie przechodzącym bólu należy szybko i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie, czy w innym przypadku leki na uszkodzenie więzadeł ręki. Pacjent zmagający się z kciukiem narciarza potrzebuje długiej rekonwalescencji pod czujnym okiem specjalisty.

Jak unikać kciuka narciarza?

Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do uprawianego sportu poprzez codzienne ćwiczenia, które wzmocnią nie tylko kondycję, ale także mięśnie i stawy. Organizm powinien zostać stopniowo i długotrwale przygotowany do dużego wysiłku. Dotyczy to nie tylko narciarzy, ale także innych sportowców, którzy narażeni są na tę chorobę. Także osoby, które nie mając nic wspólnego z dużą aktywnością fizyczną  tym bardziej powinny pamiętać o rozgrzewaniu ciała przed jakimkolwiek większym wysiłkiem.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.